İçerik: %5 Pyriproxyfen

Sumilarv 5WDG, bir gençlik hormonu analoğu (JHA) olan “Pyriproxyfen” aktif maddesini,”WDG – Suda Dağılan Granül” Formunda içermekte olup; sivrisinek, karasinek, hamam böceği v.b zararlıların larva ve nimf kontrolünde kullanılır. Canlının belirli bir yaşam döneminde,vücudunda doğal olarak bulunan, ancak erginleşme aşamasında kaybolması gereken Gençlik Hormonunun taklididir. Ortamda bulunması halinde, canlının gelişmesi tamamlanamaz ve larva-nimf aşamasını atlatamayarak erginleşemeden ölür. SUMILARV 5 WDG, farklı ve güçlü etki biçimi ve de hedef dışı diğer canlılara zarar vermemesi nedeniyle, “üçüncü nesil güvenli larvasit” olarak adlandırılır.

SUMILARV 5 WDG, aktif maddesi olan “Pyriproxyfen” Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından da testleri yapılarak kabul görmüş ve pek çok larva türüne karşı kullanımı önerilmiştir. WHO zehirlilik sınıflandırma listelerinde (2009 listesi dahil) “akut zehirlenmeye neden olmayan insektisitler” arasında yer almıştır. Normal uygulama dozunda hem WHO ve hem de EPA tarafından “içme suyu sağlanan su kaynaklarında” kullanımına izin verilmiştir. Referans dozu belirlenmiştir. SUMILARV 5 WDG, toksin veya nörotoksik kimyasallar içermez. Bunların aksine, zararlıların biyolojik gelişimini duraklatarak, yumurtadan ergin haline ulaşmasına aşamasında larva aşamasında iken engel olur. Hedef dışı canlıların yanı sıra, çevre ve ekolojik denge üzerinde de olumsuz etki yaratmaz.

Ayrıca tavuk çiftliklerinde, kümeslerde, küçükbaş ve büyükbaş hayvan ahırlarında, çöp depolama alanlarında ve sıvı–katı atık tasfiye tesislerinde mükemmel sonuçlar verir. Bu tür alanlarda Sumilarv 5 WDG uygulama dozu: 30 miligram ai./m2’dir. Yani 1 kg Sumilarv 5 WDG suda eritilerek, spreyleme tekniği ile kullanıldığında, 167 (yüz altmış yedi) metrekare alan ilaçlanır. Pratik olarak, 10 litre kapasiteli bir sırt pompasında, 120 gram Sumilarv5 WDG eritilerek, 200 m2 alan ilaçlanır. Genel olarak, 15r-30 gün ara ile uygulanması önerilir. Çiftliklerde ve tavuk çiftliklerinde biriken gübre kalınlığı 20 cm’yi geçtiği zaman harmanlama yapılmalı ve gerekiyorsa uygulama tekrarlanmalıdır.